Varustus 14.05.2024
Autor

Uus Polar Grit X2 Pro – kellele ja milleks?

Uudise pilt

Polar on jooksukellade tootjana olnud pikalt tegev, kuid mõned aastad tagasi astuti samm tavapäraselt jooksurajalt kõrvale, metsa. 2020.a. septembris lansseeritud Polar Grit X nimeline kell oli mõeldud eeskätt maastikul müttavatele jooksjatele ja ultrahulludele ning tegemist oli Polari esimese spetsiaalselt sellisele kasutajale mõeldud tootega.

Tänavu kevadel valminud Polar Grit X2 Pro on Soome tootja kolmas antud segmenti mõeldud kell, mis taas kord astub sammu või kaks õigesse suunda, mahutades vastupidavasse kellakorpusesse väga palju võimalusi. Mis antud kella juures uut ja põnevat on, sellest kirjutamegi olles nimetatud spordikella nüüdseks juba pea kaks kuud testinud ja erinevates tingimustes kasutanud.

Polar Grit X2 Prole on kaks kõige sarnasemat kella Grit’i eelmine, 2021.a versioon ning sügisel lansseeritud AMOLED ekraaniga Vantage V3. Rääkida kella uutest omadustest võrdluses Polar Grit X-ga võib olla kohatu, lihtsalt nii palju on muutunud. Esmalt loomulikult särav AMOLED ekraan, mis muudab kella ekraanilt info lugemise isegi keskealisele harrastussportlasele nauditavaks. Uue põlvkonna ekraan tähendab nii eredamat, suuremat, kui parema punktitihedusega ekraani. Kõige selle juures on ka aku maht veerandi võrra suurem, nii peab Grit X2 Pro vastu rohkem kui 40 tundi treeninguid, kellana kasutades peab see laadimata vastu ligikaudu 9-10 päeva.

Kaardidki on kellas koheselt kasutamiseks valmis ning tänu AMOLED ekraanile on need selged, kontrastsed ja kergesti loetavad.

Kaardid on Polar Grit X2 Prosse koheselt kasutamiseks juba laetud

Samuti on kellal rohkelt pulsinäitude analüütikat – parem taastumise jälgimine, öise nahatemperatuuri jälgimine, EKG ja vere hapnikusisalduse mõõtmine, jms.

Ent kui võrrelda Grit X2 Pro võimalusi Vantage V3-ga, siis on need kellad tarkvaraliselt samasugused. Kas see on hea või halb sõltub juba vaatevinklist. Ühest küljest on see hea, kuna teeb kasutajale uue kella valimise lihtsamaks: tead, et vahet ei ole kumma kella ostad, samasugused võimalused on mõlemal. Teisest küljest võib olla mõni kasutaja ootab erinevatelt kelladelt erinevaid võimalusi. Maitse asi.

Ent mis on Grit X2 Pro juures teistsugune, ka Vantage V3-ga võrreldes, on loomulikult selle välimus. Tootja ise kasutab uut Grit’i kirjeldades sõna „bad ass“ ja see sobib kella iseloomustamiseks imehästi. See kell on tehtud nii vastupidavaks, et kannatab ära kõiksugu lollused. Kõnnid kogemata kellaga vastu uksepiita, so what, kell ei lähe katki ja loodetavasti ka uksepiit mitte. Nimelt on Grit X2 Pro-l (roostevaba) teraskorpus, kallimal versioonil titaankorpus. Klaas on loomulikult kriimukindlusega safiir.

Titaanist korpusega Polar Grit X2 Pro näeb muidugi üliäge välja, eriti nahast rihmaga.

Kella juures vajavad loomulikult kaitset ka liikuvad osad ehk nupud. Selleks on korpuse välisservas sakid või siis kõrgendused, mille vahele nupud on uputatud. Seetõttu, kui kell saab kusagilt nurgast löögi, siis korpus kaitseb nuppe löögi eest. Samas, need sakid kaitsevad nuppe ka kasutaja eest ehk näiteks pimedas võib vahel olla nuppu raskem leida, sest need paiknevad ju sakkide vahel.

Kella koostekvaliteet ja kasutatud materjalid tagavad ka selle, et võid sellega sukelduda 100 meetri sügavusele. Kuigi allakirjutanu pole kunagi rohkem kui 10 sentimeetri sügavusele sukeldunud, siis eks see suurem veekindlus tähendab natuke rohkem, kui meetreid merepinnast. Samuti vastab kell sõjaväe standardile MIL-STD-810H ehk võid sellega julgelt kõrbematkale või Saharas kulgevale Marathon Des Sables’ile minna. Enne lähed katki sina, kui kell.

Kui sa veel ei tea, mida see MIL-STD-810H endas hõlmab, siis oled sa sama tark, kui allakirjutanu. Kuid võtsime vaevaks ja uurisime järgi. Esmalt, kell töötab hästi nii suurtel kõrgustel, mäkke ronides, õhurõhu muutuste korral, järskude tõusude ja languste korral. Kell peab toimima hästi nii miinus kahekümnega, kui pluss viiekümnega. Grit X2 Pro kannatab suurt õhuniiskust ehk sobib käe peale nii aurusaunas, kui troopikas.  Põrutuskindlus, sukeldumiskindlus loomulikult ka. Lisaks muidugi korrosioonikaitse, mistõttu sobib Grit X2 Pro ka merele, purjetajatele, surfajatele, jt.

Muidugi tähendab vastupidavamaid materjale kasutav kell ka seda, et see on senisest raskem. Kui Vantage V3 kaalub 39 grammi (ilma rihmata), siis Grit X2 Pro kaalub 57 grammi. Ent ma ei pööraks nendele grammidele erilist tähelepanu. Olles kandnud Grit X2 Prod 24 tundi ööpäevas 2 kuud järjest, siis harjud sellega ära teiseks hommikuks. Muidugi, Vantage V3 on sale ja sihvakas, nii et selle unustad üldse ära. Grit X2 Pro on teistsugune kell, see torkab randmel esile, tahab, et seda märgataks. Bad ass ju. Kell, ma mõtlen.

Rihma lõpus paiknevad sooned muudavad ka raskema kella ergonoomiliseks

Senisest raskema kella muudab mugavaks selle rihm, mis on taas kord täiustatud disainiga. Rihma sellesse otsa, mis on kellaga ühendatud, on tõmmatud kolm soont, mis muudavad rihma painduvamaks. Samuti lähevad rihma sisse tehtud augud (kuhu sisse sa lükkad selle rihma kinnitamiseks mõeldud keele või tila) välja märksa kaugemale. Taas kord on seda tehtud ergonoomilisuse parandamiseks ja rihma kaalu vähendamiseks. Head ja iseenesest lihtsad nipid.

Kellal on kasutusel ka uus GPSi signaali püüdmiseks disainitud antenn. Antenn on muidugi halb sõna, sest see ei ulatu ju kuidagi kellast esile, vaid paikneb ikka korpuse sees. Uus antenn tähendab loomulikult täpsemat täpsemat jälge kaardil, täpsemat distantsi. Ent tavakasutajana ütleks, et GPSi signaal on juba varem piisavalt täpne olnud. Maratoni (või ükskõik millist muud distantsi) ei ole võimalik ideaaltrajektooril kunagi joosta, lähed võtad joogipunktist topsi spordijooki ja juba tulebki sakk sisse. Ka pole samal rajal järjestikustel päevadel läbitud jooksud kunagi täpselt sama pikad, mistõttu võib ka kell näidata, et täna jooksid 10 või 20 meetrit rohkem, kuigi rada oli sama. Ent sinu jooksutrajektoor ju ei olnud seda. 

Ent mõnel tarkvaralisel uuendusel tuleks küll siinjuures peatuda. Nii on Polar uuendanud pulsi mõõtmise algoritmi, mis muudab sinu pulsinäite peale nende esmast fikseerimist. Teisisõnu, see number, mis ekraanile treeningu ajal kuvatakse, pole alati lõplik. Selline väike vigade parandus tuleneb sellest, et näiteks intervalltreeningutel ei jõua kell piisavalt kiiresti reageerida. Taas kord samm edasi, kuid pulsivöö on tehnoloogiana alati täpsem kui pulsi mõõtmine randmelt. Lähed arsti juurde EKGd tegema ning sulle pannakse ju külge klemmid, mitte randmele kell. Seega, kui väga täpne näit on sinu jaoks oluline, tasub sellised treeningud alati teha pulsivööga.

Polar Grit X2 Pro korpus on disainitud ja koostatud vastupidavust silmas pidades, kuid loomulikult pole ka ilu tahaplaanile jäänud

Teine olulisem uuendus on nn. Vertical Speed omadus, mis parandab mäkke tõustes või sealt laskudes jooksukiiruse mõõtmise täpsust.

Kuid tavakasutajana ütleks ma, et see kõik on selline nice to have. Sa tahad, et kell näeks äge välja, ja seda ta ka on, ning sa tahad head ekraani, vastupidavat akut, täpseid kilomeetri, kiiruse ja pulsinäite ja natuke muudki ja seda kõike sa ka saad.

Ent see, mis on oluline ja vajalik, on AMOLED ekraan koos oma võimalustega. Eredama ekraani plussid tulevad selgelt esile hämaras, halvemate valgustingimuste juures. Loomulikult, AMOLED ekraan ei sära kogu aeg randmel, muidu saaks aku märksa kiiremini tühjaks. Seadetest saad sättida kas soovid näiteks sel konkreetsel jooksutreeningul ekraani kogu aeg sees hoida või näiteks igal jooksutreeningul seda võimalust kasutada. Ise valisin välja kaks spordiala, kus soovin, et ekraan oleks kogu aeg sees – joostes ja ujudes. Joostes on liikumiskiirus lihtsalt nii suur, mistõttu soovid info samuti kiiresti ekraanilt kätte saada. Ning vee all on lihtsalt vähem valgust, kui vee peal, mistõttu eredam ekraan annab ujudes märkimisväärselt mugavust juurde.

Hind on uuel Grit X2 Pro-l loomulikult ka kõrgem, kui Polari teistel kelladel. Teraskorpusega Pro maksab 749 eurot, titaanist versioon 869 eurot, samas kui Vantage V3 maksab 599 eurot. Hind on kallim eeskätt vastupidavamate materjalide kasutamisest tingituna. Kui sa müttad metsas ja mägedes on sellel ilmselgelt väärtus, kui sa jooksed linnatänavatel või staadionil, siis jällegi mitte. Ehk Polar Grit X2 Pro ja Vantage V3 on vaatamata tarkvaralisele sarnasusele siiski erinevad kellad ning mõeldud erinevale kasutajale.

Uue Polar Grit X2 Pro kohta leiad loomulikult veelgi rohkem infot Polarit müüva Mefo veebilehelt oleterve.ee

Viimased uudised