Varustus 14.10.2021
Autor
Janek Oblikas

Testisime Polari uut spordikella Grit X Pro

Uudise pilt

Tavaline harrastussportlane teeb trenni 1-2 tundi päevas ning sedagi mitte iga päev. Ent meie füüsiline vorm või vormitus sõltub väga palju ka ülejäänud 22-23 tunnist ööpäevas. Spordikellade valmistajad on sellest hästi aru saanud, mistõttu nii igapäevase liikumisaktiivsuse mõõtmine, kui une jälgimine on tänapäevase jooksukella kohustuslikuks osaks. Järjest enam inimesi kasutabki spordikella 24 tundi ööpäevas. Kellalt jälgitakse igapäevaseid samme, energiakulu, une kvaliteeti ja vahel ka kellaaega.

Seetõttu on tavakasutaja jaoks spordikella kõige olulisemaks omaduseks kujunenud selle ergonoomilisus. Kas kell istub ilusti randmel? Kas ja kui palju ta sinu igapäevaseid toimetusi segab? Kas kellaga on mõnus magada või mitte?

Polar on seda väga hästi mõistnud. Soome firma aktiivsusmonitorid on õhukesed ja -kerged ning sa vaevu hoomad neid oma käel. Ent mida suurem on kell, seda raskem on head ergonoomikat saavutada.

Polari uus seiklusspordi ja maastikujooksu kell Grit X Pro on vaatamata oma mõõtmetele väga hästi käel istuv kell. Loomulikult, kell, mis kaalub 79 grammi (ilma rihmata 47 grammi) pole ju teab kui suur. Ent võrreldes Polari aktiivsusmonitori Ignite 32 grammiga on seda natuke rohkem.

Täpselt nagu uus jooksutoss peab kohe esimesel proovimisel jalas mugav tunduma, peab ka spordikell käe peal mugavalt istuma. Polar Grit X, mida olen nüüdseks katsetanud 3-4 nädalat, läbis selle esimese testi hästi.

Teisest küljest, Grit X Pro on Polari kõige ilusam spordikell. Ilu on loomulikult vaataja silmades, kuid Grit X Pro on põhjamaise disainiga maitsekalt kujundatud kell. Grit X Pro on müügil neljas erinevas värvikombinatsioonis – loomulikult üleni mustana, kuid ka helebeežina kuldsete elementidega (Arctic Gold) ning mustana pronksjate (Nordic Copper) või hõbedaste lisadega. Kuldne, pronksjas või hõbedane metalne rõngas, mis ümbritseb kella ekraani ei ole kriiskavalt karjuv, vaid soomelikult tagasihoidlik ja funktsionaalne. Sihverplaati ümbritseva tugeva metallist rõnga eesmärk on ju kaitsta kella korpust ja ekraani ehk muuta kell vastupidavamaks kõiksugu löökidele ja põrutustele. Funktsionaalne on sel korral ka ilus.

Polar Grit X Pro on väga vastupidav kell, mis peaks taluma kuni 50 kraadist kuumust ja 20 kraadist pakast, loomulikult on see veekindel kuni 100 meetri sügavusteni ning kella koostekvaliteet tagab ka selle vastavuse rangetele militaarstandarditele. Ekraani kattev klaas on safiirist ehk teisisõnu kriimustuskindel. Võib olla ei lähe sa oma Grit X Proga kunagi 100 meetri sügavusele vee alla, kuid teadmine, et kellaga ei juhtu midagi ka karmimates tingimustes võimaldab selle igale poole ilma väga pikalt mõtlemata kaasa võtta.

Kella ekraan on puutetundlik, lisaks on kell juhitav viit nuppu kasutades. Nupud on metalsed (ehk siis pronksjad, kuldsed või hõbedased) ning struktuurse pealispinnaga, mis võimaldab need pimedas kergemini üles leida. Nupu liikumine on võrreldes esimese Griti versiooniga lihtsam.

Kella vastupidavust demonstreerib tavakasutajale kõige paremini selle aku: kell peab ühe laadimistsükliga vastu enamvähem ühe nädala, ühesekundlise intervalliga asukoha fikseerimise korral võib salvestatava võistluse kestus olla kuni 40 tundi, akusäästurežiimis kuni 100 tundi. Vähesed meist teevad 40 tunniseid treeninguid ehk teisisõnu, mahukam aku tagab igapäevaselt selle, et kella ei pea nii sagedasti laadima.

Polari kelladest rääkides tuleb loomulikult esmalt alustada südamelöögisageduse mõõtmise tehnoloogiast: Polar Precision Prime andur mõõdab randmelt pulssi kümne ledlambiga, mis kasutavad täpsuse suurendamiseks kolme erinevat värvi valgust. Võttes kella randmelt lülitab kaheksa ledi kümnest ennast ajutiselt välja, mis pikendab aku tööaega.

Funktsioonide osas on Polar Grit X Pro väga sarnane Soome tootja tippjooksukellaga Vantage V2.  Kellale lisandusid näiteks mitmed testid (taastumist hindavad Recovery Pro ja ortostaatiline test, jalgade taastumise test, jooksuvõimekuse ehk VO2 test, rattavõimekuse test), mis olid olemas Vantage V2-l, kuid puudusid Polari eelmisel seiklusspordikellal Grit Xil.

Samas, Grit X Pro sai juurde ka mitmeid uusi funktsioone ja kellanäitusid. Nii lisandus kellanäitudele kompassi kuvamine, mis matkakellal igati hea lisa on. Samuti kuvatakse kellal igapäevast päikese tõusu-loojumise infot koos päeva pikkusega. Tegemist on infoga, mida kodukohas on tore teada, kuid mis võõrastes paikades liikudes on oluliselt väärtuslik teadmine. Kui siia lisada veel ilmaprognooside kuvamine, siis nende kaks teadmist teevad kodunt kaugemal looduses liikumise märkimisväärselt turvalisemaks.

Loomulikult võimaldab Grit X Pro importida ka salvestatud träkke, olgu selleks näiteks võistluse korraldajate koostatud fail võistlusrajast või rakenduses Komoot koostatud rada või senise Polari treeningu põhjal koostatud träkk. Raja jälgimine kella ekraanil on lihtne ja arusaadav, lisaks kuvatakse uue infona ekraanile ka rajaprofiil ning sinu asukoht sellel. Rajaprofiili selge visualiseerimine on jällegi Grit X Pro üks uusi omadusi.

Kui liigud konkreetsesse sihtkohta ja soovid seejärel naasta alguspunkti, pakub uus Grit X Pro selleks kolme alternatiivset võimalust: naasta alguspunkti täpselt sama rada pidi millel sa sihtkohta liikusid, naasta nn. linnulennul otseteed mööda või siis naasta eelnevalt koostatud rada pidi (kui sa näiteks liikudes alguses eksisid planeeritud rajalt, ei korrata sel juhul naastes ekraanil sinu seniseid vigu).

Kokkuvõtteks. Polari uue põlvkonna spordikelladest olid Vantage M2 ja Ignite seni kõige ergonoomilisemad, Vantage V2 pakkus eesmärgipärasele jooksjale/harrastussportlasele parimat treeninginfot ning Grit X ultra/maastikujooksuks või matkamiseks parimaid navigeerimisomadusi. Uus Polar Grit X Pro koondab endas eelnimetatud kellade omadusi ehk aktiivse liikujana ei oskaks ma kellale suurt midagi ette heita. Grit X Pro sobib seetõttu nii tõsisele jooksuharrastajale, triatloni ja multispordiga tegelevale inimesele, kui matkamise ja looduses liikumisega tegelevale inimesele.

Kui otsida omadusi, mida Grit X Prol ei ole, siis puudu on mõned nutikellade funktsioonid. Polari uue kellaga saad küll juhtida telefoni muusikarakendust, kuid kella ei saa muusikat salvestada. Grit X Proga ei saa samuti poes maksta ega helistada. Ent kui sa lähed selle kellaga sinna, kuhu see mõeldud on ehk metsa, siis kus sa seal metsas oma kellaga ikka maksad?

Täpse ülevaate uue Polar Grit X omadustest leiad tootja kodulehelt. Eestis saad Polari kohta küsida ka kella maaletooja Mefo kontorist Järveotsa tee 50c.

Viimased uudised