Jooksmine 09.04.2014
Autor

Jooksuharjutused

Eesmärgiks SEB Tallinna Maraton jooksjate esimesel näidistreeningul näitas Ilja Nikolajev ette ka kuidas teha erinevaid jooksuharjutusi. Miks neid üldse teha, sellest räägib alljärgnevalt Ei

Uudise pilt

Selleaastane Vormel-1 sari on käivitunud igavalt.  Kui sa pole Mercedese roolis, siis pole sul erilist võiduvõimalust.  Kiirematel autodel lihtsalt on parem tehnika.

Jooksmisel on tehnika vaat' et sama oluline kui autospordiski.  Loomulikult on oluline ka mootori võimsus ehk siis südame ja kopsude töö ent kui panna Vormel-1 mootor hoopistükkis traktorile, siis sellega sama kiirust ikkagi ei saavuta. 

„Elementaarne jooksuoskus omandatakse väga varakult ning seepärast on treeneri ülesanne täiustada sportlase jooksutehnikat,“ kommenteeris treeneri rolli jooksutehnika arendamisel Einar Kaigas Jooksupartnerist.  „Peamiseks eelduseks on jooksja motiveeritus seda teha ning treeneri teadmised ja oskused seda kõige efektiivsemalt täiustada.“

Milline on hea jooksutehnika?

„Head jooksutehnikat iseloomustab loomulikkus-lõtvus. Tänapäeva kestusjooksu tehnika põhijooneks on stabiilne sammupikkus,jooksukiirust tõstetakse sammusagedust suurendades.“
 
Jooksutehnika põhinõuded:

  1. Puus üles
  2. Puus ette
  3. Optimaalne kehakalle
  4. Haarav pöiatöö- ja sirutus
  5. Optimaalne põlvetõste(sõltub kiirusest)
  6. Kätetöö


Jooksutehnikat mõjutavad individuaalsed kehalised iseärasused, luude pikkus ja tugevus, lihaste elastsus, liigeste liikuvus, lihaste jagunemine aeglasteks ja kiireteks.  Õige treeningu abil õnnestub parandada jooksja motoorikat ja koordinatsiooni.  Jooksutehnika eest ei jagata stiilipunkte ega selgitata parimaid.  "Inetu" jooksustiil ei ole sageli märk halvast tehnikast.  Vastupidi – ilus jooks võib suurema kiiruse juures ebaefektiivseks muutuda.

Kokkuvõtteks - jooksutehnika mõjutab jooksmise ökonoomsust ja põhikiirust. Tehnika arendamisega suudab iga jooksja olenemata tasemest oma tulemust parandada.

Jooksutehnika arendamiseks sobivad hästi erinevad jooksuharjutused.  Alljärgnevaid harjutusi võiks sooritada näiteks korra nädalas.  Harjutust võiks teha 30 m jagu, millele järgneks samapikk kiirendus.

Jooksuharjutused

1. Pöiajooks + kiirendus (fotod: Heiki Rebane)



2. Põlvetõste + kiirendus



3. Sääretõste + kiirendus



4. Pöiajooks vahelduva põlvetõstega + kiirendus



5. Pöiajooks vahelduva sääretõstega + kiirendus

6. Sirgetejalgadega jooks + kiirendus



7. Ristsammjooks vasak külg ees + kiirendus

8. Ristsammjooks parem külg ees + kiirendus

9. Kerge hüplemine pöial vahelduvalt + kiirendus

10. Põlvetõstega hüplemine + kiirendus

11. Kätejooks kohapeal

12."Kiiktool" kohapeal-tõustes vaheldumisi varvastele ja kandadele

13."Kribamine" ehk varvastel enda edasi vedamine-liigutamine.

Jooksuharjutuste sooritamist võid lähemalt vaadata ka alljärgnevast lühivideost. Projekti Eesmärgiks SEB Tallinna Maraton teostamist toetab Ühendus Sport Kõigile.

Viimased uudised